PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZLERİ
Randevu : 0532 158 35 55

Site Haritası
Takvim
Çocuk Psikologları

Cinsel Terapistler, 0533 3738123

Uzman Klinik Psikolog Gülten Demirdöven, 05447243650

Çocuk Psikoloğu,0505-7675885

E-mail ile Psikolojik Destek

Terapi Merkezleri,0216-3476003

Terapiler Sitesi

Pedegog Çocuk Gelişim Uzmanı Ergen Psikoloğu Aile Psikologları

pedagog pedagoglar pedegog çocuk pedagogu pedagoji psikiyatri psikiyatri doktorları bebek psikolojisi psikiyatr cocuk gelisimi online psikolog istanbul psikolog psikolog kadıköy psikolog bakırköy psikolog acıbadem psikolog mecidiyeköy psikolog ümraniye psikolog bağdat caddesi mecidiyeköy psikolog şişli psikologpsikolog  taksimpsikolog beylikdüzü psikolog avcılar psikolog gaziosmanpaşa psikolog fatih tuzla psikologataşehir psikologuzman psikologpedagog psikologdr psikologpsikolog drpsikolog doktorpsikolog telpsikolog randevupedagog telefonpsikolog telefonpsikolog terapiklinik psikologmaltepe psikologçamlıca psikologüsküdar psikolog

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA 05557493919
busra.kara@icloud.com
ÇOCUKLARDA ÖFKE PROBLEMİ
06/03/2022

 

Toplumumuz eskiden olduğu kadar sosyal değildir. Sosyal açıdan daha izole yaşamaktadırlar. Çocukları büyütürken anne babaların amacı çocuğa her istediğini vermek her şeyi elde etmek değildir. Her istediği yapılan ya da her şeye çok kolay ulaşabilen bir çocuk psikolojik olarak elde etmesi gereken bazı becerileri çok da elde edemeden büyümüş olmaktadırlar. Bunun getirdiği problemleri de yaşamının sonraki evrelerinde göstermeye başlamaktadırlar.

Öfke normal bir duygudur. Çocuk mutlu olur, şaşırır, sevinir, korkar ve öfkelenebilir. Aynı biz yetişkinlerde de olduğu gibi duygular sergilerler. Bu duygular içgüdüsel duygulardır. Doğduğu anda itibaren çocuk büyümeye devam ettikçe öfke duygusunu dönemsel olarak yaşamaktadır. Çocukların vurma davranışlarını yaptığını görürüz. Öfkelendiğinde ya da istediği bir şey olmadığında çocuk öfkelenebilir. Çocuğa bunun yanlış bir davranış olduğunu, doğru bir sorun çözme davranışı olmadığını öğretmek gerekmektedir. Bunu öğretmek için öncelikle anne ve baba kendi sorun çözme becerilerini kontrol etmelidir. Anne ve baba, kendisi sinirlendiğinde çocuğun önünde bu tarz davranışlarda bulunmamalıdır. Ebeveynler çocuklarına doğru bir rol model olmalıdır. Öfkesini doğal yollarla ifade edip, onun geçmesini beklemeyi öğrenmesi gerekmektedir.

Günümüz koşullarında çocuklar bunu nasıl yapacaklarını öğrenememektedirler. Bunun birçok sebebi olabilmektedir. Sebeplerden bir tanesi anne ve babaların, iyi anne ve baba olabilmek için çocuğun her istediğini yapmak zorundayız gibi bir düşünce tarzları olabilmesidir. Çocuğa sınır koymayı çocuğu sevmemekle eş tutan ve bilerek yapılmayan bir anlayış olabilmektedir. Çocuk belli bir yaşa geldikten sonra yavaş yavaş ona hayatın belli bir sınırları olduğunu söylemek gerekmektedir. Sınırları koymak yeterli değildir, bu sınırların arkasında da durmak gerekmektedir. Her istediği yapılan ve sınır koyulmalar çocuklar bir engellenmeyle karşılaşmadıkları için yaşamının her döneminde herhangi bir engellenme yaşadığı zaman o duyguyu tolere edememeye başlamaktadır. Bundan dolayı çocuk hiç uygun olmayan davranışlar geliştirebilmektedir. Bu davranışlar kendisine ve çevresine zarar verme gibi davranışlardır. Bu durum olmaması gereken bir durumdur ve olduğunda da mutlaka profesyonel yardım alınması gerekmektedir.

Öfke ve saldırganlık eğilimini oluşturan bazı sebepler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi çocuğu sevme şeklidir. Çocukları severken nasıl sevildiği çok önemlidir. Çocuğu ısırarak mı, yanağını sıkarak mı, hırpalayarak tokat atarak mı seviyorsunuz? Bu şekilde yapan kişiler bunu dövmek için değil sevmek için yapıyor olabilir fakat çocuk bu davranışlardan yanlış kodlamalar almaktadır. Bunlar; sevmek=ısırmak, hırpalamak, sıkmak. Bir zaman sonra toplum tarafından veya çocuk sosyal hayatına çıktığında etiketlemelere maruz kalmaktadır. “Bu çocuk saldırgan, bu çocuk öfkeli” gibi. Kişilerin sevme şekillerini düzeltmeleri, çocuğa sevgilerini dokunarak, temas ederken ki elinin ayarını biraz tutturabilirse; çocuk bu saldırganlık eğilimine yönelmemektedir.

Çocuklarda saldırganlığı oluşturan bir diğer husus ise şiddet eğilimidir. Bu çocuğa doğrudan bir şekilde uygulanması ya da anne ve baba arasındaki şiddetin yaşanması anlamına gelmemektedir. Çocuğun sokakta veya trafik esnasında görmüş olduğu kavgadan dolaylı yoldan etkilenip; bunu yorumlayamamasıyla da bu öfke problemi haline gelebilmektedir.

Çocuklarda öfkeyi barındıran bir diğer sebep ise 3T problemidir. Tablet, telefon ve televizyona çok fazla maruz kalan çocukların içerisinde bir öfke barınmaktadır. Belli bir zaman sonra da çocuklarda aşırı saldırganlık eğilimi görülebilmektedir.

Çocuklar oynanan oyunlar veya çocuk serbest bırakıldığında oynamış oldukları oyunlar öfke problemi için çok önemli bir faktördür. Çocuklar oyunlarla birlikte hayatında yaşamış olduğu durumları ve anıları akıtmakta ve bunu hayatlarında sağlıklı hale getirmektedirler. Eğer çocuk sürekli savaş oyunu oynuyorsa, silahlı oyunlar oynuyorsa ve içinde sürekli bir savaşma ve dövüşme isteği varsa müdahale etmek gerekmektedir. Çocuğun duygusunun kaynağı bulunmaya çalışılmalıdır. “Bu çocuk neden öfkeleniyor?”, “Ne olmuş olabilir?”, “Ne zaman öfkeleniyor?”, “Ne olduğunda öfkeleniyor?”, “Yanına kimler geldiğinde öfkeleniyor?”. Bu kaynağı bulmak gerekmekte ve bulunduğunda da çözüme yaklaşılmış olunacaktır. Çocuğun duygusunun kaynağını bulmak demek çocuğu anlamaya başlamak demektir.

Çocuğun saldırgan davranışlar sergilemesinin bir diğer sebebi de dikkat çekmek olabilmektedir. Bu yüzden çocuklara olabildiğince ilgi ve şefkat göstermek gerekmektedir. Çocuk dikkat çekmek için çaba göstermek zorunda kalmasın, siz ebeveyni olarak zaten onun odağında olun. Bunun içinde yapılması gereken tensel temasa dikkat etmektir. Çocuklara bol bol sarılmak, mutluluk hormonunu aktif hala getirmektedir. Aynı zamanda çocukla birlikte tensel teması geliştirmek için oyun oynarken onun elinden tutmak veya bu teması geliştirecek oyunlar oynamak çok önemlidir. Bu sayede çocuk ebeveynine karşı beklentisini karşılamış olup sizi kendisinde hissetmeye başlamaktadır. Çocuk, öfke yaşasa bile kaynağındaki sıkıntıyı bulabilecek anne veya babasını görüp ona göre güvenle dolu bir hayatta yaşamış olacaktır.

Çocuk öfkelendiği zaman ebeveynler birlikte oturup nefes egzersizi yapmalıdır. Bunu yaptıktan bir zaman sonra sakinleşeceğinizi hissedeceksiniz.

Elinize bir kâğıt, kalem, boyama kalemleri alın ve çocuğa öfkesini o kâğıda dökmesini isteyin. “Öfken bir adam olsaydı nasıl bir halde olurdu?”, “Senin öfkeni çizecek olsak ortaya neler çıkardı?”. Çocukla birlikte çizin. Bunu yaptıktan sonra “Bu öfkeden kurtulma vakti geldi artık” diyerek onu karalayın, yırtın ve çöpe atın. Öfkeden de kurtulduğunuzu çocuğa söyleyin.

Bu tarz çözümlerin hepsini uyguladıysanız ve hala aşamadıysanız uzman desteği almanızı öneririm.

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA

busra.kara@icloud.com61 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GASLIGHTING (PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON) NEDİR? - 24/05/2022
Gaslighting, bir psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemidir. Bireyi kendi hafıza, algı ve akıl sağlığını sorgulayıp irdelemeye iten bir çeşit kötü yönlendirmedir.
OKUL ÖNCESİ DÖNEMİ ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM - 25/04/2022
Çocukların kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
EKONOMİK KRİZ VE İNSANLARA ETKİLERİ - 16/01/2022
Ekonomide yaşanan krizlerin toplumlar üzerindeki temel sosyoekonomik etkileri gelirin azalması, işsizlik ve bunların sonucu olarak yaşam standartlarının olumsuz yönde değişmesi,sosyal sınıflar arasındaki gelir eşitsizliğinin ve yoksulluğun artmasıdır
DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB) - 18/10/2021
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Çocuklukta yaygın bir şekilde görülen önemli oranda bilişsel, ailevi, sosyal ve davranışsal zayıflığa ilişkin kalıtsal bir bozukluktur.
ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ - 05/10/2021
Özgül öğrenme güçlüğü, bireyin zekasının normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen akranlarına göre okuma, yazma ve matematik gibi akademik alanlarında yaşadığı zorluklar olarak tanımlanmaktadır.
EGO KİMLİK SÜRECİ - 12/07/2021
Kimlik; bireyin kendini yaşayışı yani birey olarak benzersiz ve kendine özgü bir tarz içinde var olması ve bu tarzın süreklilik göstermesidir. Kendiliğinden ve doğal olarak oluşan temel belirli yaşantılarımızın birleşimi kimlik duygusunu oluşturmakta
SINAV KAYGISI - 27/06/2021
Sınav kaygısı öğrencinin kendi performansına yönelik kaygıdır. Bu kaygıya yetersiz çalışma alışkanlıkları da eklenince durum, sınav kaygısı yaşayan öğrenciler için kısır bir döngü haline gelmektedir.
PANDEMİNİN SAĞLIK ÇALIŞANLARI, ÇOCUKLAR VE EBEVEYNLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ - 13/06/2021
Dünya genelinde yaygın bir pandemi oluşturan Covid-19 salgını yaşamı ciddi anlamda tehdit etmeye devam etmektedir. Hastalığın hızlı bulaşması ve ölümlere sebep olması insanlarda korku ve endişeye yol açmaktadır. Her yaştan insanı etkilemektedir.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret312110
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Terapisti 0533 373 81 23
5 Yaş Çocuğu

Aile Evlilik Çift Terapisti Fulya Güner 05333738123
OKB’nin Nedenleri..

Aile ve Çift Danışmanı Psikolog Atakan Şahin 05057675885
Anksiyete ve baş etmenin yolları

aile ve çift danışmanı sinem sayışman 05057675885
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ

Avukat yasin gedikli 0505 767 5885
BAŞARI ÖYKÜMÜZ

BARIŞ YILMAZ
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

Bireysel Aile Psikolog Fulya Beyribey +90 (546) 932 46 24
ÇOCUK VE ERGENLERDE OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Dr. Mehmet A. Eroğlu Yaşam-Eğitim Koçu 0544 7243650
İkigai

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
Cinsel isteksizlik nasıl ele alınmalı ve tedavi edilmelir?

İSTANBUL YAŞAM KOÇU YÜKSEL KÖKSAL05354336620
BERTRAND RUSSELL’IN ‘MUTLU OLMA SANATI’ İSİMLİ KİTABINDAN ÇIKARILACAK 6 DERS

istanbul yaşam koçu 05321583555
KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KEHANET

Kişisel gelişim testleri 0505 767 5885
- Başkalarıyla Yaşayabilme Testi -

Psikolog Nagehan Erçakar
PSİKOLOG VE PSİKİYATRİST KİMDİR?

Psikolog Buse Yeğin
YEME BOZUKLUĞU NEDİR?

Psikolog Hulya Aydoğan 0532 158 35 55
NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Psikolog Pedagog Aile Evlilik ve çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA 05557493919
GASLIGHTING (PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON) NEDİR?

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS
Kendi Varlığını Duyurma Haykırışı: Saldırganlık ve Kızgınlık

uzman klinik psikolog sabiha ışık 05301221102
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Gülşah Babaoğlu
Profesyonel yardım alanların ve bu desteği veren Çocuk Ergen Psikologu, Çocuk Ergen Pedagogu 3

Uzman Psikolog Hakan ÖZBAYİS-0533 373 8123
PSİKOTERAPİ NEDİR?

Uzman Psikolog Çağla Tekeli
Bağlanma Korkusu

Yasam Koçu Öğrenci Koçu istanbulda Ayşim Çulfa
Ebeveynler Çocuklarının Karne Notları İle ilgili Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalılar?

YAŞAM AİLE KOÇU DİLRUBA GÜNDÜZ 05301642034
BEN DEĞİL BİZ OLABİLMEK

YAŞAM KOÇU ÖĞRENCİ KOÇU SİNAN SEYFİ YETKİNER
STRES YÖNETİMİ

Uzman Klinik Psikolog Gülten Demirdöven 0216-3476003
BOŞANMALAR ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven Kadıköy 0544-7243650
BAZI İNSANLAR NEDEN YALAN SÖYLERLER?-2

Psikolog Esra Gökcen 0533-3738123
YAŞAM KOÇUNA GİTMENİN FAYDALARI

Aile,İlişki ve Evlilik Danışmanı 0533 373 81 23
Narsist Kişiler İş Yaşamımızı Nasıl Sabote Ediyorlar ?

Nesrin Örek Aile,Çift,İlişki ve Bireysel Danışmanlık
Çocuklarda Davranım Bozuklukları

Hipnoz Eğitimi 0544-7243650
HİPNOZ EĞİTİMİ SEMİNERLERİ

Psikolog Didem Pedagog İstanbul
BEBEK VE MÜZİK

Pedagog Barış Çakır (Çocuk Psikoloğu)
SINAV KAYGISI İLE BAŞETME KONUSUNDA BAZI ÖNERİLER

Misafir Kalemler
Erkekler Her Zaman Cinselliğe Hazır mıdır?

Öğrenci Koçları,05447243650

Psikiyatriste Danışın,0505-7675885

Psikolojik Danışmanlar Sitesi

Psikologlar Sitesi, 05447243650

Yaşam Koçları,05333738123

Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.924017.9959
Euro18.455818.5297