PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZLERİ
Randevu : 0532 158 35 55

Site Haritası
Takvim
Çocuk Psikologları

Cinsel Terapistler, 0533 3738123

Uzman Klinik Psikolog Gülten Demirdöven, 05447243650

Çocuk Psikoloğu,0505-7675885

E-mail ile Psikolojik Destek

Terapi Merkezleri,0216-3476003

Terapiler Sitesi

Pedegog Çocuk Gelişim Uzmanı Ergen Psikoloğu Aile Psikologları

pedagog pedagoglar pedegog çocuk pedagogu pedagoji psikiyatri psikiyatri doktorları bebek psikolojisi psikiyatr cocuk gelisimi online psikolog istanbul psikolog psikolog kadıköy psikolog bakırköy psikolog acıbadem psikolog mecidiyeköy psikolog ümraniye psikolog bağdat caddesi mecidiyeköy psikolog şişli psikologpsikolog  taksimpsikolog beylikdüzü psikolog avcılar psikolog gaziosmanpaşa psikolog fatih tuzla psikologataşehir psikologuzman psikologpedagog psikologdr psikologpsikolog drpsikolog doktorpsikolog telpsikolog randevupedagog telefonpsikolog telefonpsikolog terapiklinik psikologmaltepe psikologçamlıca psikologüsküdar psikolog

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA 05557493919
busra.kara@icloud.com
GASLIGHTING (PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON) NEDİR?
24/05/2022

 

Gaslighting, bir psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemidir. Bireyi kendi hafıza, algı ve akıl sağlığını sorgulayıp irdelemeye iten bir çeşit kötü yönlendirmedir. Bireyde veya seçilen grupta şüphe uyandırma, kalıcı inkâr, çelişki ve yalan yoluyla peyderpey dikte edilir ve fark edilmesi kimi zaman güçtür.

Kişiyi kendiyle ilgili sürekli tereddüte düşürmek ve suçlu hissettirmektir. Bu durum devam ettikçe bir gün öyle bir noktaya gelinir ki doğrular sorgulanır hale gelmektedir. Kişi kendi kendiyle çelişkiye düşmektedir. Bir süre sonra birey gözüyle görüp kulağıyla işittiklerinden bile şüphe eder hale gelmektedir. Manipülasyon yapan kişinin amacı da budur. Karşısındakini zayıflatmak, güçsüz kılmak ve en sonunda da kontrolü ele geçirmek. Kişi gaslighting yapan kişiye bağımlı hale gelmektedir ve ondan bağımsız karar alamamaktadır. Birey kendiyle ilgili değeri ve özgüveni bile manipülasyon yapan kişiden teyit etmek zorunda kalmaktadır. Manipülasyon yapan kişi iyi hissettiriyorsa kişi iyi hissetmekte, eleştiriyorsa o eleştiriyi kabul etmektedir. Kişiyi sürekli hata yapan ve yanlış algılayan biri olarak görmekte ve buna kişiyi de inandırmaktadır. Bunun amacı o kişiyi kontrol altında tutmak ve kontrol etmektir.

Bu kişiler karşısındaki kişiye sürekli çok hassas olduğunu dile getirmektedir. Manipülasyon yapan kişi aklına gelen her şeyi söylemektedir. Karşısındaki kişi kırıldığını veya alındığını ne zaman söylese manipülatör kişi “Sen çok hassassın, abartma, o kadar da sert bir şey söylemedim”, “Ben öyle demek istemedim sen yanlış anladın, sen hep yanlış anlıyorsun zaten”, “Sen zaten her zaman hata yapıyorsun, ben olmasa başına çok kötü şeyler gelecekti” gibi cümleler söylemektedir.

Gaslighting (Psikolojik Manipülasyon) durumunda kalındığında, kişi bir süre sonra kafa karışıklığı yaşamaya başlamakta ve doğru olanları ayırt etmekte zorlanmaktadır. Bunlara belirsizlik, kararsızlık ve emin olamama durumu da dahil olmaktadır. Kişiler farkında olmadan bu noktaya gelebilmektedirler.

Psikolojik manipülasyon yapan kişi, karşısındaki kişiyi sürekli kendini ispat etmek ve açıklama yapmak zorunda bırakmaktadır. Manipülatör kişi, bir şey söyler ve diğer kişi kendini günlerce açıklama yapmak zorunda hisseder ve yapar. Bu da o kişinin zayıf noktasıdır. Eğer kişi kendi değerinden ve doğrularından emin değilse, her insan bu kişiyi kararsızlığa ve belirsizliğe sürükleyebilmektedir. Gaslighting yapan insanlar özellikle bu özelliklere sahip insanları seçmektedirler.

Birey sürekli açıklama yapıyorsa, bir şeyleri ispat etmeye çalışıyorsa, yaşadığı suçluluktan dolayı hala kendini kötü hissediyorsa ve finalde de boyun eğiyor ve ipi manipülatör kişinin eline veriyorsa; bütün hayatı boyunca manipülatör kişi ne istiyorsa onun istediği şekilde yapmak zorunda kalmaktadır. Bunun sebebi, suçlamalara, eleştirilere veya onun yarattığı değersizlik hissine maruz kalmamak içindir.

Bu tarz kişiler veya durumlarla nasıl başa çıkabiliriz?

Kişi doğrularının doğru olduğundan şüphe etmemelidir. Eğer şüphe ederse güvendiği kaynaklardan teyit ettirmeli ve gerekirse bu konu ile ilgili uzman desteği almalıdır. Bazen kişi doğrularından emin olmadığı için, o eksik kalan belirsiz olan taraf ilişkilerde dik durmayı engeller.

Kişi manipülatör kişiye boyun eğmemelidir. Birey kendinden, kararlarından, duygularından, düşüncelerinde ve gerçeklikten emin oldukça manipülatör geri çekilmeye başlar. Burada karşımıza iki seçenek çıkmaktadır. Bunlardan biri manipülatör kişinin karşısındaki kişiye saygı duymasıdır. Bir diğeri ise o kişi ile yolları ayırmasıdır. Her iki durumda sağlıklı durumdur.

Kişi kendini güçlendirmek için kendini ihmal etmemelidir. Manipülatör kişiler her zaman karşısındaki kişinin zayıflığından beslenirler. Bireyin zayıf olmasını ister ki ona itaat etsin ve her dediğini yapsın. Karşısındaki kişinin güçlenmesi en büyük korkusudur.

Kişi güçlenip kendine güvendiğinde, onu kullanamayan kişiler bu duruma en çok direnç gösterenler olacaktır. Her güçlenmenin ve birey olmanın birtakım güçlükleri vardır ve bir sınavdır. Bu sınav başarıyla atlatıldığında, kişi kendini sevmeyenleri ve istemeyenler kaybeder fakat kendini sevenleri ve özellikle de kendini kazanır.

 

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA ACAR

busra.kara@icloud.com41 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OKUL ÖNCESİ DÖNEMİ ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM - 25/04/2022
Çocukların kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
ÇOCUKLARDA ÖFKE PROBLEMİ - 06/03/2022
Her istediği yapılan ya da her şeye çok kolay ulaşabilen bir çocuk psikolojik olarak elde etmesi gereken bazı becerileri çok da elde edemeden büyümüş olmaktadırlar.Bunun getirdiği problemleri de yaşamının sonraki evrelerinde göstermeye başlamaktadır.
EKONOMİK KRİZ VE İNSANLARA ETKİLERİ - 16/01/2022
Ekonomide yaşanan krizlerin toplumlar üzerindeki temel sosyoekonomik etkileri gelirin azalması, işsizlik ve bunların sonucu olarak yaşam standartlarının olumsuz yönde değişmesi,sosyal sınıflar arasındaki gelir eşitsizliğinin ve yoksulluğun artmasıdır
DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB) - 18/10/2021
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Çocuklukta yaygın bir şekilde görülen önemli oranda bilişsel, ailevi, sosyal ve davranışsal zayıflığa ilişkin kalıtsal bir bozukluktur.
ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ - 05/10/2021
Özgül öğrenme güçlüğü, bireyin zekasının normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen akranlarına göre okuma, yazma ve matematik gibi akademik alanlarında yaşadığı zorluklar olarak tanımlanmaktadır.
EGO KİMLİK SÜRECİ - 12/07/2021
Kimlik; bireyin kendini yaşayışı yani birey olarak benzersiz ve kendine özgü bir tarz içinde var olması ve bu tarzın süreklilik göstermesidir. Kendiliğinden ve doğal olarak oluşan temel belirli yaşantılarımızın birleşimi kimlik duygusunu oluşturmakta
SINAV KAYGISI - 27/06/2021
Sınav kaygısı öğrencinin kendi performansına yönelik kaygıdır. Bu kaygıya yetersiz çalışma alışkanlıkları da eklenince durum, sınav kaygısı yaşayan öğrenciler için kısır bir döngü haline gelmektedir.
PANDEMİNİN SAĞLIK ÇALIŞANLARI, ÇOCUKLAR VE EBEVEYNLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ - 13/06/2021
Dünya genelinde yaygın bir pandemi oluşturan Covid-19 salgını yaşamı ciddi anlamda tehdit etmeye devam etmektedir. Hastalığın hızlı bulaşması ve ölümlere sebep olması insanlarda korku ve endişeye yol açmaktadır. Her yaştan insanı etkilemektedir.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret312110
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Terapisti 0533 373 81 23
5 Yaş Çocuğu

Aile Evlilik Çift Terapisti Fulya Güner 05333738123
OKB’nin Nedenleri..

Aile ve Çift Danışmanı Psikolog Atakan Şahin 05057675885
Anksiyete ve baş etmenin yolları

aile ve çift danışmanı sinem sayışman 05057675885
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ

Avukat yasin gedikli 0505 767 5885
BAŞARI ÖYKÜMÜZ

BARIŞ YILMAZ
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

Bireysel Aile Psikolog Fulya Beyribey +90 (546) 932 46 24
ÇOCUK VE ERGENLERDE OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Dr. Mehmet A. Eroğlu Yaşam-Eğitim Koçu 0544 7243650
İkigai

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
Cinsel isteksizlik nasıl ele alınmalı ve tedavi edilmelir?

İSTANBUL YAŞAM KOÇU YÜKSEL KÖKSAL05354336620
BERTRAND RUSSELL’IN ‘MUTLU OLMA SANATI’ İSİMLİ KİTABINDAN ÇIKARILACAK 6 DERS

istanbul yaşam koçu 05321583555
KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KEHANET

Kişisel gelişim testleri 0505 767 5885
- Başkalarıyla Yaşayabilme Testi -

Psikolog Nagehan Erçakar
PSİKOLOG VE PSİKİYATRİST KİMDİR?

Psikolog Buse Yeğin
YEME BOZUKLUĞU NEDİR?

Psikolog Hulya Aydoğan 0532 158 35 55
NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Psikolog Pedagog Aile Evlilik ve çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA 05557493919
GASLIGHTING (PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON) NEDİR?

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS
Kendi Varlığını Duyurma Haykırışı: Saldırganlık ve Kızgınlık

uzman klinik psikolog sabiha ışık 05301221102
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Gülşah Babaoğlu
Profesyonel yardım alanların ve bu desteği veren Çocuk Ergen Psikologu, Çocuk Ergen Pedagogu 3

Uzman Psikolog Hakan ÖZBAYİS-0533 373 8123
PSİKOTERAPİ NEDİR?

Uzman Psikolog Çağla Tekeli
Bağlanma Korkusu

Yasam Koçu Öğrenci Koçu istanbulda Ayşim Çulfa
Ebeveynler Çocuklarının Karne Notları İle ilgili Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalılar?

YAŞAM AİLE KOÇU DİLRUBA GÜNDÜZ 05301642034
BEN DEĞİL BİZ OLABİLMEK

YAŞAM KOÇU ÖĞRENCİ KOÇU SİNAN SEYFİ YETKİNER
STRES YÖNETİMİ

Uzman Klinik Psikolog Gülten Demirdöven 0216-3476003
BOŞANMALAR ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven Kadıköy 0544-7243650
BAZI İNSANLAR NEDEN YALAN SÖYLERLER?-2

Psikolog Esra Gökcen 0533-3738123
YAŞAM KOÇUNA GİTMENİN FAYDALARI

Aile,İlişki ve Evlilik Danışmanı 0533 373 81 23
Narsist Kişiler İş Yaşamımızı Nasıl Sabote Ediyorlar ?

Nesrin Örek Aile,Çift,İlişki ve Bireysel Danışmanlık
Çocuklarda Davranım Bozuklukları

Hipnoz Eğitimi 0544-7243650
HİPNOZ EĞİTİMİ SEMİNERLERİ

Psikolog Didem Pedagog İstanbul
BEBEK VE MÜZİK

Pedagog Barış Çakır (Çocuk Psikoloğu)
SINAV KAYGISI İLE BAŞETME KONUSUNDA BAZI ÖNERİLER

Misafir Kalemler
Erkekler Her Zaman Cinselliğe Hazır mıdır?

Öğrenci Koçları,05447243650

Psikiyatriste Danışın,0505-7675885

Psikolojik Danışmanlar Sitesi

Psikologlar Sitesi, 05447243650

Yaşam Koçları,05333738123

Hava Durumu
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.924017.9959
Euro18.455818.5297